Ατλέτικο Μαδρίτης

Πήρε σπουδαία νίκη με 1-4 μέσα στην Κοπεγχάγη την Πέμπτη το βράδυ για το πρώτο ματς των «32» του Europa League. Βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 15’, αλλά μέχρι να λήξει το ημίχρονο είχε κάνει την ολική ανατροπή και σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος (71’, 77’), «καθάρισε» και την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου πέτυχε άλλα δύο γκολ. Στο πρωτάθλημα έρχεται από κλασική νίκη με 1-0 στην έδρα της Μάλαγα, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε στα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν έχασε μέχρι τέλους το προβάδισμα της. Με την απρόσμενη ισοπαλία της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Χετάφε, μείωσε την διαφορά στους 7 βαθμούς από την κορυφή και κρυφοκοιτάζει τίτλο.

Αθλ. Μπιλμπάο

Εκεί που έδειχνε να έχει μπει πάλι σε περίοδο κρίσης και να μην σταυρώνει νίκη, πήγε στην έδρα της Σπαρτάκ Μόσχας και πήρε σπουδαίο διπλό με 1-3, που της δίνει κατά μεγάλο βαθμό την πρόκριση στους «16» του Europa League. Έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όπου είχε πετύχει και τα τρία γκολ της. Δέχθηκε την μείωση στο 60’, αλλά δίχως να ανησυχήσει περαιτέρω για την εξέλιξη του σκορ. Στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει στα πέντε τελευταία και δείχνει να χάνει το τρένο της Ευρώπης, καθώς είναι στο -8 από την εξάδα και δεν έχει δείξει σε καμία περίπτωση φέτος την απαιτούμενη σταθερότητα που χρειάζεται.

Εκτίμηση

Η Ατλέτικο έχει τον πρώτο λόγο στο ματς, με την Μπιλμπάο να μην είναι καλά τελευταία και θα κάνει ροτέισον αναγκαστικά. Θα έχει έτσι κι αλλιώς κάποιες σημαντικές απουσίες. Η λογική λέει ότι οι «ροχιμπλάνκος» θα κάνουν μια από τις εντός έδρας κλασικές νίκες τους. 1 & under 2.5.