Λεγκανές

Φαίνεται να μην πατάει καλά στα τελευταία ματς η Λεγκανές που έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ δεν κερδίζει γενικά στα έξι πιο πρόσφατα. Την Τετάρτη υποδέχθηκε την Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα ματς που μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση και την ανατροπή στο 29’. Θα μπορούσε να έχει δεχθεί και τρίτο γκολ, αλλά όσο περνούσε η ώρα πίστευε στην ισοφάριση. Όλα αυτά μέχρι το 90’ όταν καταλογίστηκε εις βάρος της πέναλτι και έγινε το τελικό 1-3. Έχει απόσταση 11 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη και σε καμία περίπτωση δεν θέλει να ηττηθεί από την Λας Πάλμας που μάχεται για την παραμονή της στην κατηγορία.

Λας Πάλμας

Το πάλεψε όσο μπορούσε στο εντός έδρας ματς με την Σεβίλλη την περασμένη αγωνιστική η Λας Πάλμας, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 1-2. Ήταν κατώτερη του αντιπάλου της και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 35’. Μπήκε στο δεύτερο για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αλλά στο 50’ ήρθε και το 0-2 και εκεί τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά. Μείωσε στο 82΄ με πέναλτι, αλλά δεν είχε άλλο κουράγιο για να αναζητήσει την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά. Είναι στο -2 από την παραμονή και υπάρχει η πίστη ότι μπορούν να τα καταφέρουν. Βέβαια, στα εκτός έδρας υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορούν να πάρουν νίκη με τίποτα.

Εκτίμηση

Η Λεγκανές έχει κουραστεί από τα σερί παιχνίδια. Δεν ξέρει να τα διαχειριστεί. Η Λας Πάλμας εκτός δεν μπορεί, οκ, αλλά σαν να αλλάζει κάτι. Επίσης «καίγεται» για βαθμούς, καθώς ακολουθεί ματς με την Μπάρτσα. Με το ανάλογο ρίσκο στο Χ2.