Μπάγερ Λεβερκούζεν

Μετά την ήττα εντός έδρας από την Μπάγερν Μονάχου πέρασε σαν τυφώνας από την έδρα της Χόφενχαϊμ με 1-4 δείχνοντας απίστευτα στοιχεία στον τομέα των αντεπιθέσεων. Φυσικά αυτό ήταν κάτι που γνωρίζαμε εξ αρχής για τη Λεβερκούζεν. Μπέιλι και Μπαουμγκάρτλινγκερ σκόραραν τα πρώτα δύο γκολ, ενώ ο Αλάριο έβαλε τα τελευταία δύο, δείχνοντας επιτέλους ότι είναι σκόρερ. Μάλιστα το ένα από αυτά μπήκε από ασίστ του Ρέτσου. Να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα εντός έδρας θα ήθελε απέναντι στη Μάιντζ.

Μάιντζ

Την περασμένη αγωνιστική υποδέχτηκε την Στουτγάρδη και παραλίγο να γίνει η ζημιά από τους φιλοξενούμενους. Ευτυχώς κατάφερε να βάλει ένα πολύ σημαντικό γκολ σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο, στο 45’ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μούτο να βρίσκει δίχτυα. Αυτό το γκολ έδωσε απίστευτη ώθηση στην Μάιντζ, που έβαλε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη, ένα με τον Χόλτμαν και ένα εκ νέου με τον Μούτο. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο τέλος από τη Στουτγάρδη.

Εκτίμηση

Η Λεβερκούζεν δείχνει να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και λογικά θα έχουμε αρκετά γκολ στο ματς, μιας και η Μάιντζ εκτός έδρας δεν έχει κρατήσει το μηδέν και η Λεβερκούζεν πάντα σκοράρει.