Μπενεβέντο

Γνώρισε αναμενόμενη ήττα με σκορ 5-2 από την πανίσχυρη Ρόμα στο «Ολίμπικο» το βράδυ της περασμένης Κυριακής. Παραμένει φυσικά βυθισμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης, απέχει 14 ολόκληρους πόντους από τη σωτηρία και δε σώζεται πλέον ούτε με θαύμα. Έπαιξε ελεύθερα δίχως κανέναν απολύτως φόβο και μάλιστα προηγήθηκε στο 7′ με γκολ του νεοαποκτηθέντα Γκιγιέρμε. Η χαρά της διήρκησε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά, καθώς ισοφαρίστηκε στο 26′ και στην επανάληψη μέχρι το 75′ είχε δεχτεί άλλα 3 τέρματα, τα οποία ουσιαστικά υπέγραψαν την τελική της καταδίκη.

Κροτόνε

Αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην πολύ δυνατή Αταλάντα στο εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής. Βρίσκεται 4 πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, η διαφορά αυτή δεν της παρέχει σίγουρα μεγάλη άνεση, όμως όπως και να το κάνουμε είναι ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Αγωνίστηκε προσεκτικά διασφαλίζοντας κατά κύριο λόγο τα μετόπισθεν και κυρίως έψαξε το γκολ στην κόντρα επίθεση. Οδήγησε το ματς στο σημείο ακριβώς που επιθυμούσε και στο 80′ μάλιστα ευτύχησε να αποκτήσει προβάδισμα χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Μαντράγκορα. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να διαφυλάξει την πρωτοπορία της, αφού 8 λεπτά αργότερα πραγματοποιήθηκε το τελικό 1-1.