Μπολόνια

Μετά από 3 συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας της Σασουόλο με 2-1 στο εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής. Τολμούμε να πούμε πως έχει εξασφαλίσει κατά ένα τεράστιο ποσοστό την παραμονή της στην κατηγορία και θα προσπαθήσει να τερματίσει στο πρώτο μισό της βαθμολογικής κατάταξης. Απέκτησε προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Πόλι, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο δέχτηκε την ισοφάριση. Γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις από δεύτερο γκολ και τελικά πήρε αυτή το τρίποντο με τον Πούλγκαρ να χρίζεται σκόρερ λίγο πριν το φινάλε.

Τζένοα

Διανύει εξαιρετική περίοδο και το πιστοποίησε κατακτώντας την τρίτη σερί της νίκη. Επιβλήθηκε με 2-0 της πανίσχυρης Ίντερ μέσα στη Γένοβα την περασμένη εβδομάδα και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση απομακρυνόμενη από κάθε σενάριο υποβιβασμού. Ήταν για ακόμη μια φορά απόλυτα πειθαρχημένη και πιστή στο αγωνιστικό της πλάνο και προηγήθηκε σε κομβικό χρονικό σημείο, λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος με απίστευτα τυχερό αυτογκόλ. Στο 59′ ο έμπειρος Πάντεφ διαμόρφωσε το 2-0 για λογαριασμό των «γκριφόνι», οι οποίοι έπαιξαν παθιασμένα και απόλυτα ορθολογικά φτάνοντας σε μια παλικαρίσια νίκη.

Εκτίμηση

Αμφότερες έρχονται από σημαντικές νίκες και βρίσκονται στην ίδια βαθμολογική θέση χωρίς να δείχνουν πως έχουν κάποια σαφή στόχευση μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος. Έχει ενδιαφέρον το γεγονός πως η μία είναι συνώνυμο του over (Μπολόνια) και η άλλη του under (Τζένοα), γεγονός που μας απομακρύνει από οποιαδήποτε σκέψη περί πονταρίσματος στα γκολ, θεωρώ ωστόσο σαν πιο πιθανό αποτέλεσμα τη μοιρασιά.